Zpět
Zadejte min. 3 znaky
Kategorie
Produkty
Zobrazit dalších

Hodnocení diamantů

V TOP Diamonds se přikláníme k názoru, že skutečnou hodnotu investičního diamantu lze posoudit dle tzv. 5C.

Standardně se hodnotí tzv. 4C. Co se za zkratkou skrývá? Karátová hmotnost kamene (carat), čistota (clarity), barva (color) a brus (cut).

My v Topdiamonds přisuzujeme velkou váhu pátému C, a tím je certifikát! Ne všechny gemologické laboratoře totiž mají stejné standardy v posuzování výše zmíněných 4C. Proto pro následný zpětný prodej investičních diamantů se obecně doporučuje – a doporučujeme to i my – nakupovat investiční diamanty pouze s certifikáty renomovaných gemologických laboratoří. Těmi jsou GIA, HRD, IGI. V TOP Diamonds vám nabízíme pouze kvalitní kameny opatřené těmito certifikáty, a to v nejlepších možných parametrech.

Specializujeme se na TOP diamanty v barvách D, E, F a čistotách FL, IF, VVS1, samozřejmostí je u nás 3 x excellentní kvalita brusu. Už tak kvalitní diamant jsme vám schopni nabídnout ještě s unikátním bonusem – s HaA efektem = maximální kvalitou brusu. Nic lepšího už není! Váš investiční diamant od Top Diamonds bude unikátem, který jen tak někde nenajdete.

Pro jistotu vás ještě varujeme před nákupem diamantů s certifikáty EGL! Nerespektují obecně uznávanou škálu GIA a u těchto diamantů často dochází k jejich „nadhodnocení“, které přitom neodpovídá realitě. Více se dočtete v záložce Laboratoře, odstavec EGL.

1C: KARÁTOVÁ HMOTNOST

Hmotnost diamantů se měří v karátech. Jednotka byla historicky odvozena z hmotnosti semene svatojánského chleba, který ve středověku používali na Dálném východě pro určování ceny drahých kamenů. Velikost a váha těchto semen je poměrně všude stejná a jsou běžně dostupná, proto ji využívali coby měřítko. Převodem do metrické soustavy váží jeden karát 0.2 g, tedy 200 mg.

Rozměry brusu round*
0.03ct 2.0mm
0.10ct 3.0mm
0.16ct 3.5mm
0.25ct 4.0mm
0.35ct 4.5mm
0.50ct 5.0mm
0.60ct 5.4mm
0.75ct 6.0mm
1.00ct 6.6mm
1.55ct 7.5mm
2.00ct 8.0mm
3.00ct 9.4mm
3.50ct 10.0mm
4.00ct 10.4mm
4.50ct 10.8mm
5.00ct 11.2mm
6.50ct 12.0mm
8.00ct 12.7mm
10.00ct 13.7mm
12.00ct 14.5mm

*Rozměry jsou přibližné pro diamant optimálních proporcí

2C: ČISTOTA

Čistota je dána počtem nehomogenit, tedy inkluzí, obsažených vně diamantu. Jedná se o vnitřní charakteristiky, podle kterých určujeme stupeň čistoty. Stupně čistoty jsou následující:

  • FL (Flawless)

Velmi vzácný diamant, který neobsahuje žádné nečistoty nebo vnitřní nehomogenity větší než 5 mikronů (mikrometrů) ani vnější vady kvality brusu při použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli. Špičková kvalita pro investiční účely.

  • IF (Internally flawless)

Podobně jako čistota FL je IF velmi vzácná, jedná se o diamant bez vnitřních vad větších než 5 mikronů, avšak pro drobné vady kvality brusu nemůže byt klasifikován stupněm FL. Diamant s touto čistotou je ryze investičního charakteru.

  • VVS1,VVS2 (Very very small inclusions)

Diamanty s touto čistotou obsahují velmi, velmi malé inkluze, které jsou těžko objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10násobné zvětšující lupy. Tato čistota je vyhrazena investičním diamantům.

  • VS1, VS2 (Very small inclusions)

Velmi malé inkluze, obtížně odhalitelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10násobně zvětšující lupy. Hojně užívaná čistota ve šperkařském průmyslu.

  • SI1, SI2 (Small inclusions)

Malé inkluze snadno objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem při použití 10násobně zvětšující lupy, avšak okem nezpozorovatelné. Inkluze nejsou viditelné pouhým okem při pohledu na kámen shora a nezhoršují brilanci. Optimální čistota použitelná ve šperkařství.

  • I1

Inkluze s potížemi viditelné v broušeném kameni pouhým okem, které však nemají negativní vliv na lesk diamantu a jeho brilanci. U většiny kamenů s touto čistotou se jedná o velmi dobrý poměr ceny/kvality. Využívaná ve šperkařství.

  • I2

Inkluze snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající lehký vliv na brilanci.

  • I3

Rozsáhlé inkluze velmi snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající značný negativní vliv na lesk diamantu.

3C: BRUS

Surový diamant nevypadá oslnivě, až díky brusu může zářit. Dle kvality brusu dělíme diamanty do skupin od excelentního špičkového brusu po slabý, odrážející malé množství světla.

  • Excelentní

Jedná se o diamant špičkového brusu, který svými proporce dovoluje odraz maximálního množství světla. Tento diamant je určen k maximalizaci dokonalosti, díky menší tabulce dosahují diamanty tohoto brusu nebývale velkého prostupu světla a mají v sobě „oheň“. Špičková kvalita a krása = jedinečná investice.

  • Velmi dobrý

Tyto diamanty odrážejí většinu světla, které do nich vstoupí a vytváří tak hodně brilance. Oproti excelentnímu brusu zde bylo přihlédnuto k vyšší karátové hmotnosti, avšak parametry jsou stále vynikající. V mnoha případech mají tyto diamanty parametry v rozsahu, které se velmi blíží k excelentnímu brusu.

  • Dobrý

Tyto diamanty odrážejí hodně světla, které do nich vstupuje. Na úkor velmi dobrých proporcí bylo dosaženo vyšší karátové hmotnosti.

  • Slabý

Diamanty s tímto brusem odrážejí malé množství světla, které do nich vstupuje. Zdají se proto méně zářivé. Typické pro diamanty, u kterých bylo dosaženo vyšší karátové hmotnosti na úkor optimálních proporcí.

4C: BARVA

Barevná škála začíná písmenem D, které je vyhrazeno absolutně bezbarvým kamenům, a končí písmenem Z, což jsou sytě žluté kameny. Žluté diamanty získaly ve šperkařství velkou oblibu poté, kdy Richard Burton daroval žlutý kámen ve tvaru srdce Elizabeth Taylorové. V TOP Diamonds nabízíme kameny v barevné škále D až M ideální pro šperkařství i jako investiční diamanty.

  • D

Nejvyšší barevný stupeň. Absolutně bezbarvý kámen. Velmi vzácný, proto také nejdražší. Špičková barva pro investiční diamanty.

  • E

Bezbarvý kámen. Od D barvy rozpoznatelný pouze zkušeným gemologem. Vzácný kámen špičkové barvy, výborný pro investiční účely.

  • F

Bezbarvý kámen. Od D barvy rozpoznatelný pouze zkušeným gemologem. Vzácný kámen špičkové barvy, výborný pro investiční účely.

  • G

Kámen velmi blízký bezbarvému. Od bezbarvého rozpoznatelný pouze porovnáním. Výborná hodnota. Velmi oblíbený ve šperkařském průmyslu i jako investice.

  • H

Kámen blízký bezbarvému. Od bezbarvého rozpoznatelný pouze porovnáním. Výborná hodnota. Velmi oblíbený ve šperkařském průmyslu.

  • I

Velmi jemně zbarvený diamant. Zasazený do šperku vypadá takřka bezbarvě. Výborný poměr hodnota/cena.

  • J

Velmi jemně zabarvený kámen, který převážně zasazený do žlutého zlata působí bezbarvě. Jestli hledáte velký kámen za nižší cenu, J barva je ideální. Velmi dobrý poměr cena/hodnota.

  • K,L,M

Jemně zbarvené kameny. Vhodné k zasazení do žlutého zlata. Velmi dostupná cena.

5C: LABORATOŘE

Existuje velké množství gemologických laboratoří, které vydávají certifikáty dle svých hodnoticích kritérií. Právě certifikát a na něm „gradované“ (hodnocené) údaje jsou velmi důležité u samotných diamantů – proto VŽDY vybírejte diamanty, ke kterým jsou vystaveny certifikáty zde uvedených laboratoří. Jedná se o laboratoře, které zavedly takřka jednotné standardy v hodnocení diamantů: GIA, HRD, IGI a AGS. Jen tak si při nákupu diamantu pohlídáte kvalitu.

Dalšími známými a světově rozšířenými jsou EGL USA a EGL International. Ale!! Hlavně EGL vyvolává u odborné veřejnosti značný rozruch, protože její standardy jsou velice odlišné od těch zažitých GIA. I my před touto laboratoří a jejími certifikáty varujeme!

Představujeme vám každou z laboratoří a poukazujeme na rozdíly v metodách jejich hodnocení:

 

The Gemological Institute of America (GIA)

Společnost založená v roce 1931 se sídlem v New Yorku začínala jako nezisková vzdělávací organizace. Sloužila k nezávislému hodnocení minerálů (diamantů a jiných drahých kamenů) a šperků.

Sestavila systém hodnocení diamantů, který je dodnes celosvětově přijímaný a respektovaný. Je to současný systém 4C, tj. 4 veličiny, které se na diamantu hodnotí: čistota, hmotnost, brus a barva (z angl. CLARITY, CARAT, CUT, COLOR). Těmto veličinám dosadila společnost GIA škálu hodnot, dle kterých lze objektivně stanovit kvality daného kamene.

Pro dosažení co největší objektivity prochází každý kámen rukama několika profesionálních gemologů. Ti jej objektivně posoudí. Ze zjištěných parametrů vyberou ten, u něhož nastala největší shoda. V současnosti tuto metodu často nahrazují nejmodernější přístroje. Jsou několikanásobně přesnější než lidské oko, pravděpodobnost omylu téměř zmizela.

 

The Diamond High Council - Hoge Raad voor Diamante (HRD)

HRD institut gemologie založili v roce 1976 s cílem uspokojit rychle rostoucí poptávku po spolehlivých diamantových certifikátech. HRD je také neziskovou organizací sloužící antverpskému diamantovému obchodu.

Od svého založení se HRD stala jednou z největších a nejrespektovanějších laboratoří na světě. A to díky své vynikající pověsti, kvalitě a objektivitě. Tak jako u GIA laboratoře i zde každý diamant nezávisle zkoumá hned několik expertů vyzbrojených nejmodernějšími pomůckami. Absolutní přesnost v hodnocených kritériích zajištěna.

 

The International Gemological Institute (IGI)

Mezinárodní gemologický institut IGI založili v roce 1975 v Antverpách. Stejně jako HRD, i IGI vznikl v důsledku potřeby objektivně hodnotit diamanty, které v Antverpách brousí, certifikují a poté prodávají po celém světě.

IGI spadá také do úzké skupiny nejlépe hodnocených gemologických laboratoří. Zatímco HRD hodnotí pouze diamanty procházející Antverpami a tamními burzami, IGI má své laboratoře také v New Yorku, Bombaji, Bangkoku a Tokiu. V současnosti zaměstnává na 250 profesionálních hodnotitelů a vydává víc než 400 000 certifikátů ročně.

 

The European Gemological Laboratory (EGL)

EGL založili před třiceti lety v Belgii. Jak sama EGL uvádí, pomáhá chránit celistvost šperkařského obchodu a podněcuje zájem veřejnosti prostřednictvím aplikované vědy, vzdělání, inovace a výjimečných služeb.

EGL v poslední době pranýřují kvůli jejich standardům při hodnocení diamantů, které se nejeví jako jednotné napříč jejími pobočkami po celém světě. Hlavně ale z důvodu, že nerespektuje obecně nastolený a uznávaný standard GIA.

Jak prokázala měření dvou diamantů, které nejprve certifikovala právě EGL Int, a posléze tytéž kameny hodnotila laboratoř GIA – rozdíl v barvě byl neskutečných 6 barevných stupňů! Důkaz a celou zprávu o tomto problému si můžete stáhnout zde.

Proto v Top Diamonds nedoporučujeme nákup takových diamantů. Podporujeme ověřené a spolehlivé laboratoře GIA, HRD a IGI. Jednoduše řečeno – nákup diamantu certifikátem EGL je přinejmenším loterie.

(Pro jistotu doplňujeme, že EGL International nemá žádné vazby na EGL USA, ta je samostatným subjektem bez jakéhokoliv vlivu či majetkové účasti na EGL International.)

 

The European Gemological Laboratory United States of America (EGL USA)

Jak jsme uvedli výše, EGL USA vlastní a řídí jiný subjekt než EGL. Jedná se také o jednu z předních světových nezávislých gemologických laboratoří. EGL USA nabízí služby šperkařskému průmyslu a spotřebitelům už přes 25 let. EGL USA tvoří čtyři severoamerické laboratoře se sídlem v New Yorku, Los Angeles, Vancouveru a Torontu. EGL USA je ve svém hodnocení také o jeden až dva stupně benevolentnější než zavedený standard GIA.

 

The American Gem Society (AGS)

AGS založil 1934 zakladatel GIA Robert M. Shimpley. AGS je obchodní asociace prodejců šperků, nezávislých odhadců, dodavatelů a jiných členů diamantového průmyslu. Tito členové dodržují vysoký etický standard k ochraně spotřebitele.

Společnost cvičí a certifikuje klenotníky, gemology a odhadce. Hodnocení diamantů je specialitou American Gem Society Laboratories (AGSL). Tato společnost vyvinula vlastní standardy pro hodnocení kvality brusu, barvy a čistoty diamantů.

Porovnání laboratoří a údajů na jejich certifikátech

Nejznámější a nejdůvěryhodnější gemologické laboratoře jsou GIA, americká AGS, antverpská HRD a IGI. Světově známé jsou i EGL International a EGL USA. Z těchto 5 laboratoří stanovili standard GIA (standard, kterým se řídí i TOP DIAMONDS) tyto 3: GIA, AGS a HRD, s výhradou i IGI.

Srovnávací tabulky laboratoří hodnotících barvy a čistoty diamantů jsou pomocným vodítkem při rozhodování, který diamant a s jakým certifikátem zvolit. Tabulky vychází ze zkušeností jak našich, tak i našich obchodních partnerů a diamantových odborníků z celého světa. GIA je v tomto porovnání základem, u laboratoře IGI je možné očekávat posun o jeden stupeň, není to však pravidlem.

U EGL International je patrný značný posun k nadhodnocování diamantů. Diamanty s certifikátem EGL proto rozhodně doporučujeme nekupovat!

Hodnocení barvy

Červenou barvou je vyznačen GIA standard.

  GIA AGS HRD IGI EGL USA EGL INT.
Vzácně bílá D D D D D D
Vzácně bílá E E E E D D
Vzácně bílá F F F F E D
Bílá G G G G F D
Bílá H H H H G E
Velmi jemně tónována bílá I I I I H E
Jemně tónovaná bílá J J J J I F

Hodnocení čistoty

Červenou barvou je vyznačen GIA standard.

  GIA AGS HRD IGI EGL USA EGL INT.
100% čistý při 10x zvětšení FL/IF IF LC+/LC- IF FL FL
100% čistý při 10x zvětšení VVS1 VVS1 VVS1 VVS1 IF FL
100% čistý při 10x zvětšení VVS2 VVS2 VVS2 VVS2 VVS1 IF
100% oku čistý (50% čistý při 10x zvětšení) VS1 VS1 VS1 VS1 VVS2 VVS1/VVS2
100% oku čistý VS2 VS2 VS2 VS2 VS1 VVS2/VS1
80% oku čistý SI1 SI1 SI1 SI1 VS2 VS1/VS2
10% oku čistý SI2 SI2 SI2 SI2 SI1 VS2/SI1
Okem viditelné inkluze I1 I1 P1 I1 SI2 SI1/SI2
Okem viditelné inkluze I2 I2 P2 I2 SI3 SI2/SI3

Clarity Enhancement – upravené diamanty

Pozor na ně! Jde o přírodní diamanty, u kterých upravili vady/inkluze moderními technologiemi, což vedlo ke zlepšení jejich brilance a čistoty. S metodou přišel brusič Zvi Yehudou v Izraeli roku 1982. Vady vyplňují speciálním sklem za vysokých teplot a tlaku. Toto sklo má index lomu velmi podobný diamantu, proto úprava často není viditelná.

Přesto diamanty označené na certifikátu slovy Clarity Enhancement mají mnohem nižší hodnotu než kameny neupravené! V žádném případě je nedoporučujeme jako investiční komoditu. Lze je zasadit do šperku, kde laik nepozná jejich pozměněný původ – nicméně je nezbytné o jejich úpravě upozornit zlatníka. Sklo vyplňující původní inkluze má totiž mnohem slabší odolnost vůči teplotě než diamant! Mohlo by tedy dojít k poškození diamantu v místech, kde byl upraven. My v TOP DIAMONDS jsme v kvalitě neústupní a upravené diamanty ze zásady nenabízíme!

Sdílejte článek